PAYLAŞIM PLATFORMU:Avşa 'nın Tarihçesi


Avşa adasının geçmişi çok eski antik çağlara dayalı olduğu sayılmaktadır. Nedeni ise ada içerisinde hiç bir yasal ve büyük bir kazı çalışması yapılmamış olmasına rağmen zaman içerisnde gün yüzüne çıkan kemik, çakıl taşı yada balta gibi buluntular adanın çok eski çağlarda yaşamış insanların balık avlayarak hayatlarını devam ettiklerini anlamak çokta zor değil.

Bu onu hakkında ilk yazı. Strabon ve tarihçi Plinius yazdıkları kitaplarda Avşa adası ve geçmişi hakkında bilgilere yervermiştir.

Ayrıca ada toprak bakımından çokta zengin olmadığı ve seracılık gibi etkenlerinde yapılamaması nedeniyle daha önceki zamanlarda çok önemsenmeyen bir ada olmuş ve bu yüzden orta çağ boyunca Hristiyan din adamları sürgün ettikleri yer olarak kullanılmış.

Daha önce bahsettiğimiz gibi ada üzerinde büyük ve sistematik bir kazı çalışması yapılmamış fakat buna rağmen Neolitik, İlk Tunç çağı, Kalkolitik, Hellenistik, Roma, Bizans, Osmanlı çanak-çömlek parçaları zaman içerisine günyüzüne çıkmış.

Ada içerisinde birde tarihi bir manastır bulunmakta ve bu manastırın bulunduğu bölgeye Manastır Mevkii adı verilmiştir. Manastır bundan yaklaık 360 yıl önce yapılmış. 40 odadan oluşan Agios Georgios (Panagia-Meryem Ana) Manastırı ile şapel kalıntısı adanın tek eseridir fakat zaman içerisinde bakımsızlık yüzünden günümüzde oldukça kötü durumda. Umarızki yabancı turistler için dikkat çekici bir yer olan bu manastıra bakım yapılır.


Bizi Takip Edin !


Paylaşım Platformu !

Kampanyaları takip edin !
Tesisinizi Kaydedin !Müşteri Hizmetleri
0 535 370 50 42
office@trendoteller.com
© 2015 | Kullanım Şartları
All Rights Reserved

Oteller | Kamp Alanları | Bungalowlar | Son Dakika Fırsatları | Bölgeler | Restaurantlar | İletişim