PAYLAŞIM PLATFORMU:AKÇAY Deyince Akla Gelenler


Körfezin incisi sardalya balığı. Yılın her mevsiminde yenilebiliyor. Fener balığı buğulama, kalamar dolma, börülce suyuna tarhana çorbası ve diğer yemekler hazırlanıyor. Bölge dondurma konusunda da oldukça iddaalı. Özellikle sakızlı ve tarçınlı dondurması damakta tat bırakıyor. Bölgede Balıkesir'e has lezzetleri de kısmen de olsa bulabilirsiniz. Börülce salatası, höşmelim, tirit, mafiş, manav tarhanası, keşkek tadabileceğiniz belli başlı yöresel lezzetlerdir.

Keşkek Ege bölgesinde adeta milli yemek haline gelmiş hemen hemen bütün düğünlerin ana menüsünde yer alan dövülmüş buğdayla ve et ile yapılan bir yemektir. Hem ünlü hem lezzetli olan bu yemek insanı da kuvvetlendirir. Öncelikle buğdayla et beraberce pişirilir. Büyük kepçelerle karıştırılıp dövülür. Beyaz hamur haline gelinceye kadar bu işlem tekrarlanır. Etler lif lif olup, buğday bembeyaz ezilip yeme kıvamına geldiğinde tabaklara alınıp, üzerine kızgın tereyeğı ve salça gezdirilip servis edilir.

Eskiden Akçay ve Ege yöresinde düğünlerde zerde ve etli pilav ile misafirlere ikram edilen bu yemek hala bazı yörelerde çokça adından söz ettirmektedir.

Hoşmerim, Akçay ve Balıkesir çevresinde yapılan bir irmikli hamur tatlısıdır. Sarı renkli bir tatlıdır. Efsaneye göre, hoşmerimi ilk defa pişiren kadın kocasına “Hoş mu erim ?” diye sormuş, buradan da bu yemeğin adı Hoşmerim olarak kalmıştır.

Zerde pirinç, şeker, safran, nişasta ve suyla yapılan bir çeşit tatlı. Akçay'da ve Anadolu'nun çeşitli yerlerinde, düğün ve sünnet töreni yemeklerinde ikram edilir.


Bizi Takip Edin !


Paylaşım Platformu !

Kampanyaları takip edin !
Tesisinizi Kaydedin !Müşteri Hizmetleri
0 535 370 50 42
office@trendoteller.com
© 2015 | Kullanım Şartları
All Rights Reserved

<
Oteller | Kamp Alanları | Bungalowlar | Son Dakika Fırsatları | Bölgeler | Restaurantlar | İletişim